Blog

Longevity – Uzun Yaşam Merkezleri

Longevity Uzun Yasam Merkezleri

Uzun yaşam insanoğlunun yüzyıllardır kafa yorduğu bir konudur. Kim uzun ve kaliteli bir yaşam istemez ki?

Uzun yaşam ve kaliteli yaşlanma söz konusu olduğunda Longevity (Uzun Yaşam) merkezleri son zamanlarda adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır. Longevity, genel sağlığı ve yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla bireylerin ortalama ve maksimum yaşam sürelerini artırmaya odaklanan bir kavramdır.

Uzun ömür tıbbı veya yaşlanma karşıtı tıp alanında uzmanlaşmış doktorların hazırladıkları kişiye özel programlar ile desteklenen merkezler, yaşlandıkça sağlığı ve esenliği optimize etmektedir.

Yaşlılıkta sağlığı ve esenliği optimize etmek!

Uzman doktorların hazırladığı kişiye özel programlar, yaşlanmayı ve genel sağlığı etkileyen çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak hasta bakımına bütüncül bir yaklaşım benimserler.

Temiz beslenme, fiziksel hareket, yeterli uyku, sosyal aktivite ve az oranda stres gibi yaşam tarzları büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple Longevity merkezlerinde fiziksel ortama önem verilmektedir. Doğayla iç içe, yeşil, kuş seslerinin hakim olduğu alanlarda kurulmaktadır. Huzurlu, keyifli, stresten uzak merkezler oluşturmayı misyon edinmişlerdir. Hazırlanan programı uygulamana destek veren diyetisyenler; egzersiz programları için antrenörler ve yoga, pilates, vb gibi aktiviteler için eğitmenler bulunmaktadır.Longevity

Longevity merkezlerinde sigarayı bırakma, uyku problemlerine çözüm üretme, stres yönetimi gibi konularda da uzmanlar tarafından takip sistemleri kurulmuştur.

Yani bireylerin hem fiziksel hem de mental sağlığına özen gösterilmektedir. Sağlığın ve kaliteli yaşamın bir bütün olduğu vurgulanmaktadır. Bu da yaşlılıkta sağlığı ve esenliği optimize etmek konusundaki iddialarına kanıt niteliğindedir.

Tıbbi Danışmanlık Çok Önemli!

Longevity konusunda uzman doktorlar, hormon seviyeleri yaşla birlikte değişebileceği ve genel sağlığı etkileyebileceği için hormonal dengeyi de değerlendirir ve optimize eder.

Program dahilinde bireylerin düzenli olarak kan testi ve diğer tahlilleri yapılmaktadır. Longevity merkezlerinde birçok branştan ve ekolden hekim bulunmaktadır. Yaşı ilerlemiş bireyler uzman hekimler tarafından düzenli aralıklarla tıbbi kontrollerini yaptırmaktadır. Bu merkezlerde erken teşhise önem verilmektedir. Birçok hastalığın önüne geçmek veya erken teşhis edebilmek için yaşlıların kontrolleri aksatılmadan yapılmaktadır. Anti aging tedavileri de Longevity merkezlerinde sıkça yapılan uygulamalardandır.

Fiziksel ve Sosyal Ortam

Longevity merkezleri ferah, aydınlık, havadar ve genelde doğayla iç içe yerlerde kurulur. Fiziksel ortama önem verilir ve bireylerin kendilerini huzurlu ve keyifli hissedecekleri yerlerdir. Kalabalıktan, trafikten, kozmopolit kaygılardan uzak ve aynı amaç için bir araya gelmiş insanları misafir eden bu merkezler sosyalleşmek için idealdir. Gün içinde yoga dersi, resim atölyeleri gibi toplu sosyal etkinlikler yapılmaktadır. Bu merkezin sakinlerine özel geziler ve aktiviteler de yapılmaktadır. Düzenli aralıklarla sinemaya, tiyatroya, müzelere gitmek; farklı şehirlere geziler düzenlemek; sosyal sorumluluk projelerine katılmak gibi birçok örnek verilebilir.

Yurtdışı ve Türkiye Örnekleri

Birçok ülkede Longevity merkezleri bulunmaktadır. Özellikle Amerika, İsviçre, Japonya, Tayland ve Singapur en çok Longevity merkezi olan ülkelerdendir. Bu ülkelerdeki Longevity merkezlerine yurtdışından da birçok talep olmaktadır. Bu ülkeler anti-aging konusuna önem vermekte ve yüksek tıbbi teknolojiler konusunda kendini geliştirmektedir.

Türkiye çok başlangıcında da olsa Longevity merkezlerine yatırımlara başlamıştır. Sağlık turizminin önemli bir dalı olacağına inandığımız Longevity konusunda yatırımların başlamış olması ümit vericidir.

Huzurevi ve Longevity Merkezlerinin Farkı?

Huzurevi ve Longevity merkezlerinin çok da ortak noktaları vardır diyemeyiz. En önemli fark ise huzurevlerinin yaşlı ve/veya bakıma muhtaç kimselere, Longevity merkezlerinin ise yaş bağımsız sağlıklı ve kaliteli yaşama önem verenlere hizmet etmesidir. Huzurevi ve Longevity merkezi arasındaki bazı farkları kısaca özetlememiz gerekirse;

Huzurevleri

●      Bakım odaklıdır

●      Yaşlıların konfor ve konaklama ihtiyaçlarını karşılar,

●      Bünyesinde hemşireler ve hasta bakıcılar çalışır

●      Yaşlı ve/veya bakıma muhtaç bireylere hizmet eder

Longevity Merkezleri

●      Uzman doktorların hazırladığı bireye özel programlar dahilinde hizmet alınır,

●      Bireylerin beslenme, egzersiz, düzenli uyku, stres yönetimi gibi birçok ihtiyacını karşılar,

●      Bünyesinde uzman hekimler, diyetisyenler, antrenörler çalışır,

●      Tıbbi danışmanlık, anti-aging, sağlıklı yaşam konularına önem verir,

●      Yaş sınırlaması yoktur. Sağlıklı ve kaliteli yaşama önem verenlere hizmet eder.

Türk aile yapısı göz önünde bulunduğunda huzurevlerine karşı çekingenlik gösterilmesi çok anlaşılır bir durumdur. Fakat huzurevi ve Longevity merkezi arasındaki farklılıklar bu çekingenliğin zaman içinde aşılmasına sebep olacaktır.

Hayat mücadelesinde ilk önce kendi sağlığını öteleyen bizler için sağlıklı yaşama dair öğrenmemiz gereken çok önemli konular olduğu kesindir. Öğrenmek, uygulamak ve alışkanlığa dönüştürmek için desteğe ihtiyacımız olduğu da.

Blog'tan