Blog

Dental Turizmin Sağlık Turizmindeki Önemi

dental turizmin saglik turizmindeki onemi1

Sağlık turizminin demirbaş alanlarından birisi olan diş tedavisi hizmeti, dental turizm ismiyle hafızalarda yer edinmiştir.

Turistler bir yandan diş tedavisi hizmeti alırken bir yandan da ülkemizi gezerek kültürümüzle tanışmaktadır.

Dental turizm, doktorlarımızın uzmanlığı, rekabetçi fiyatlar, ileri teknolojiler, daha az bekleme süreleri sebebiyle tercih edilmektedir. Dünya sağlık turizmi verilerine göre dental turizm bütün sağlık turizmi sektörünün %25’i büyüklüğünde bir pazardır. Bu alanda en çok tercih edilenler;

  • İmplant,
  • Kaplama,
  • Estetik diş dolgu operasyonları,
  • Diş beyazlatma işlemleri,
  • Dijital gülüş tasarımı,

Gibi hizmetlerdir.

Dental turizm sürecinde nasıl bir yol haritası izleniyor?

Öncelikle hastadan panoramik röntgen ve tedaviye dair gerekli tetkikleri yaptırması bekleniyor. Bu tetkiklerin Türkiye’deki kliniğe gelmesi ile süreç başlıyor. Hizmeti verecek klinik bu tetkiklerin analizi yapılarak bir tedavi planı oluşturuluyor. Sonrasında hasta tedavi planı, süresi ve maliyet konusunda bilgilendiriliyor. Hastanın kabul etmesi durumunda randevu oluşturuluyor ve hasta randevu tarihini kapsayacak şekilde seyahat planlamasını yapıyor.

Türkiye sağlık turizminin diğer alanlarında olduğu gibi bu alanda da birçok avantaja sahip. Daha önceki bloglarımızda Türkiye’nin sağlık turizmi konusunda neden cazip bir ülke olduğunu detaylıca anlatmıştık. Şimdi gelin spesifik olarak dental turizmde Türkiye’yi öne çıkaran unsurlardan bahsedelim.

Uzman ve Başarılı Türk Diş Hekimleri

Türk diş hekimlerinin başarılı olması da son derece önemli bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Zira çok sayıda turist, daha bir yakınının Türkiye’de diş tedavisi yaptırdığını ve gayet memnun kaldığını, bu nedenle kendisinin de diş tedavisi için rotasını Türkiye’ye çevirdiğini dile getiriyor. Türkiye’ye dental turizm sebebiyle gelen hastaların memnuniyet oranı %90 olarak saptanmıştır.

Diş Tedavilerinde Kullanılan Medikal Cihazlar

Türkiye’de kullanılan medikal cihazlar Avrupa ülkelerinde kullanılan cihazlar ile aynı kalitededir. Ülkemizde dünya genelinde kabul görmüş olan FDA ya da CE onaylı cihazları kullanmaktadır.

Diş Hekimliğinde Kullanılan Malzemeler

Diş hekimliğinde kullanılan malzemeler de dünyaca kabul edilen markalardır. Hastalar malzeme karnesi ile tedavilerine diledikleri zaman kendi ülkelerinde de devam edebilirler.

Yüksek Kalite Tedavi, Ulaşılabilir Fiyatlar

Yapılan son araştırmalara göre Türkiye’de diş tedavisi ücretleri yurt dışı emsallerine göre %50 oranında daha düşüktür. Tedavi masraflarının daha düşük olması, yurt dışında yabancı sigorta firmalarının da Türkiye’yi önermesini beraberinde getirmektedir.

Dental Turizm 2023 Hedefi 2.5 Milyar Dolar

2023 yılında Türkiye’nin dental turizmden 2.5 milyar $ gelir elde etmesi öngörülmektedir. Ancak sadece Avrupa birliği ülkelerinin ağız ve diş sağlığına ayırdığı bütçe 75 milyar dolardır. Bu hesaba dahil olmayan Körfez bölgesi, Rusya ve Türki Cumhuriyetleri de oldukça büyük potansiyele sahiptir. Tamamını düşündüğümüzde ise 2023 hedefinin önümüzdeki yıllarda hızlı bir ivme ile artacağı şüphesizdir.

Belirttiğim hizmet avantajlarının yanında coğrafi konum ve turistik güzellikleri rekabet gücümüzü artırmaktadır. Temennim gelecek yıllarda en büyük rakibimiz olan Macaristan ile aramızdaki farkın kapanmasıdır. Bu konudaki inancım da oldukça yüksektir.

 

 

 

Blog'tan