Blog

Turizm Sektörünün İtici Gücü, ‘Sağlık Turizmi’ Ve Türkiye’deki Öncüleri

turizm sektorunun itici gucu

Brand Finance, 2022 yılı için dünyanın en değerli 500 markası araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Bu 500 firma içerisinde en büyük kısmı teknoloji, banka ve turizm sektöründeki şirketler oluşturmaktadır.

Ancak turizm sektöründeki şirketler pandemi öncesindeki marka değerlerine ulaşamamışlardır. Bir istisna hariç: Sağlık Turizmi. Pandeminin en yoğun yaşandığı hiçbir uçağın kalkmadığı dönemi hatırlayın. O dönem de dahi tıbbi tedavi amacıyla özel uçaklar vasıtasıyla ulaşım devam etmiştir. Hatırlarsanız, İsveç’te yaşayan bir Türk vatandaşımız Covid-19 tedavisi için özel uçakla Türkiye’ye getirilmişti. Sağlık turizmi her koşulda en az zarar gören sektörlerin başlarında geliyor dersek yanlış söylemiş olmayız. İnsanlar bir çok farklı nedenden ötürü başka bir ülkede sağlık hizmeti aramaktadır. Medikal turizmde büyümenin itici faktörü yüksek tıbbi teknolojiye erişim olarak kabul edilmektedir. Ancak tedavi maliyeti, kaliteli hizmet, başarılı tıbbi personel de hizmet alınacak kurumun seçiminde önemli faktörlerdir. Birçok büyük hastane zinciri, uluslararası hastalarına konaklama, finans, ulaşım, tıbbi bakım ve hava ambulansı hizmeti konusunda yardımcı olmak için hizmet koordinatörleri atamaktadırlar.

Türkiye’deki özel hastane zincirleri markalaşmanın önemini fark edip sağlık turistleri için cazip bir seçenek haline gelmişlerdir.

Acıbadem Sağlık Grubu

Türkiye içinde 18 hastanesi ve 9 tıp merkezi vardır. Türkiye’nin dışında dört farklı ülkede de hastanesi bulunmaktadır. Türkiye’nin sağlık sektöründeki lideri olarak adlandırılmaktadır. Kalite odaklı liderlik anlayışını benimseyerek Türkiye’nin yanı sıra global ölçekte de kurumsallaşmıştır. Uzakdoğu ve Asya’nın en büyük sağlık zinciri IHH Healthcare Holding ile yaptıkları ortaklık sonucu dünyanın ikinci büyük sağlık zinciri haline gelmiştir.

Acıbadem sağlık Grubu bu uluslararası standartlardaki başarısını üç ana kritere borçludur:

  • Tesisin mimarisinin ve tıbbi cihaz altyapısının dünya standartlarında olması
  • Hastaya sunulan sağlık hizmetleri ve hasta takibinin dünya standartlarına uygun şekilde gerçekleştirilmesi. Bunun yanısıra hastanın olumlu deneyim yaşamasına büyük katkısı olan ulaşım, konaklama gibi hizmetlerin kişiselleştirilerek planlanması
  • Tıbbi başarı, hasta memnuniyeti konusundaki ününün akreditasyon ve kazandığı ödüllerle güvence altına alınmış olması.

Amerikan Hastanesi

Amerikan Hastanesi Türkiye’de en büyük marka değerine sahip hastane olarak tanınmaktadır. Yüksek gelir sahibi dar bir kitleye hitap eden bir hastanedir. Tedavinin başından sonuna kadar sunduğu hizmet ile hastalara kendisini özel hissettirmeyi amaçlamaktadır. Bunla birlikte sağlık turizmi kapsamında yurt dışından da çok sayıda hastanın tedavi amaçlı başvurmaktadır. Gelir seviyesi yüksek turistlere ev sahipliği yapan Bodrum’a hastane açmasını bu doğrultuda değerlendirmek mümkündür.

Koç grubunun bir parçası olan Amerikan Hastanesi yurt dışı ile yaptığı iş birlikleri ve de Koç Üniversitesi Tıp Fakültesinin prestiji sayesinde sunduğu sağlık hizmetlerinde uluslararası bir üne sahiptir.

Liv Hospital

Liv Hospital sahip olduğu farklı vizyonuyla ülkemizde en profesyonel yönetilen hastane zinciri olarak kabul görmektedir. İnovatif bir kültüre sahiptir. Son teknoloji tıp uygulamalarını ve alanının en iyi doktorlarını bünyesinde bulundurmaktadır. Uzun vadede elde edeceği başarıyı önemseyerek hareket etmekte ve marka değerini bunun üstüne kurmaktadır. Bu doğrultu da sunduğu yüksek hizmet kalitesiyle yurt içinde ve de yurt dışında tanınmaktadır.

Medicana Sağlık Grubu

Son yıllardaki büyümesiyle dikkatleri üzerine çeken Medicana, hastane lokasyon seçimindeki başarısıyla ön plana çıkmaktadır. Operasyonel ve yönetimsel açıdan da fark yaratmaktadır. Ancak markalaşmaya yeterli önemi vermediği için henüz otoritelere tam anlamıyla kendini kabul ettirememiştir. Ancak hastaların devamlılık oranının yüksek olması, hastaların aldığı hizmetin kalitesinden memnun olduğunu kanıtlar niteliktedir. Büyük potansiyele sahip Medicana Grup markalaşmak için gerekli adımları atarsa önümüzdeki yıllarda sıkça adını duyuracaktır.

Memorial Hastanesi

Memorial Hastanesi batıdaki hastanelerle benzer şekilde ticari kazanç yerine toplum faydayı gözeten bir vizyona sahiptir. Hastalarına yüksek kalitede hizmet sağlamayı birincil amacı haline getirmiştir. JCI (Uluslararası Akredisyon Kuruluşu) tarafından periyodik olarak denetlenmektedir. Türkiye’nin önde gelen hastanelerinden olan Memorial Hastanesi, sağlık turizmi çerçevesinde de sıklıkla tercih edilmektedir.

 Medical Park Hastaneleri

 Medical Park iş akışlarında ve operasyonlarda verimliliği arttırmaya çalışmaktadır. Bunula birlikde daha çok hastaya hizmet verebilmeyi misyon edinmiştir. Sağlık turizmi alanında da oldukça aktiftir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Türkiye’de düzenlenen World Turizm Forum’da “Sağlık Turizminde İyi Hastane” ödülüne layık görülmüştür.

Blog'tan