Blog

Herkese Saç Ekimi Ürünü Satılır Mı?

Bugün, gelişen tıp teknolojileri ile doğal görünen saçlara sahip olmak mümkün. Cerrahinin gelişiminin en güzel örneklerinden biri de saç ekimi operasyonları.

1970-80’lerde peruklarla başlayan saçsızlığa çözüm önerileri, 90larda yerini protez saçlara bıraktı. Bu süreçte üzerine birçok çalışmalar yapılan kellik problemi modern saç ekimi teknikleriyle tarihe karıştı. Günümüzde yepyeni tekniklerle kaybolan saçlarımıza kavuşabiliyor, istediğimiz formda saçlara sahip olabiliyoruz.

Sonuçlar günümüzde inanılmaz derecede doğal. Bir berber ya da stilist bile anlayamayacak şekilde ön saç çizgilerine ve yoğunluğa sahip olabiliyoruz. Tabii ki bu süreçte sonuçların bu denli iyi olması seçilen uygulayıcıya bağlı. Saç ekimi deneyim gerektiren bir operasyon, bu nedenle kişilerin genel tercihi saç sağlığından anlayan ve ekim işlemini defalarca tecrübe etmiş kişiler olmalıdır.

Peki, Herkes Saç Ekimi Yaptırabilir Mi?

Saç dökülmesinin altında yatan nedenleri tam kapsamlı kan tahlilleri ile, hastanın cerrahi ve medikal geçmişi ile ve genetik yatkınlığı ile bulmak mümkün. Dökülmeyi azaltmanın yolları medikal saç tedavilerinden geçiyor. Eğer bu dökülmeler yoğun seyrekliklere ve açılmalara sebebiyet vermişse bunun tek çözümü saç ekimidir. Bu nedenle alanında uzman bir doktor ya da trikolog (saç bilimci) ile görüşmek atılması gereken ilk adım olmalıdır.

Günümüzde genel olarak belirlenmiş bazı kıstaslar kimlerin saç ekimi yaptırabileceğine ışık tutuyor. Genetik yapı, çevresel etkiler, hormonal denge, hastalıklar ve ilaç kullanımı gibi sebepler nedeniyle saçları dökülmüş herkes saç ekimi yaptırabilir. Ayrıca, 18 yaşından büyük, nakledilecek saç kökü sayısı bulunan, genel sağlık durumu yerinde olan herkes cinsiyet fark etmeksizin saç ekimi yaptırabilir.

Günümüzde saç ekimi yaşı ne yazık ki 18’e kadar düşmüştür. Gündelik yaşamdaki stres, uyku düzensizliği, yeme bozuklukları, kimyasal ürünlerin kullanımında artış, çevre kirliliği, yanlış yapılan saç boyama, kısaltma vb işlemler, saç çıkardığını öne süren ürünlerin popülerleşmesi gibi nedenler ne yazık ki saç ekimi yaşını daha da geriye çekmiştir. Açıklık getirmelidir ki herhangi bir ürün saç çıkarmaz. Az öncede bahsedildiği gibi bir saç yoğun seyrekliğe ve açıklığa sahipse bunun çözümü sadece saç ekimi olabilir.

Bir diğer önemli konu ise donör alanının durumudur. Donör alanı kulak arkası ve başımızın arka kısmı ile sınırlıdır. Eğer ki burada yeterli saç kökü varsa, sağlıklıysa ekim yapılabilir. Bunu da yine uzmanlarla görüşerek öğrenebilirsiniz.

Blog'tan