Blog

Şirket Terazisi: Şirketinizi Geleceğe Hazırlayın!

sirket Terazisi sirketinizi Gelecege Hazirlayin

Önümüzde 2 yol var: Biri çalışan sağlığına odaklanarak giderleri arttırmak, diğeri de bu finansal ve zamansal yatırımı şirketin gelişmesi için kullanmak. Durum böyle mi gerçekten?

Günümüzde şirketler, çalışanların bedensel sağlığını desteklemenin sadece etik değil aynı zamanda stratejik bir yatırım olduğunu anlamaya başladılar. Sağlıklı çalışanlar; daha mutlu, daha odaklanmış ya da daha enerjik olmanın yanında daha üretken ve iş yerine daha sadakatli de oluyorlar. Sağlıklı çalışanlar, daha az hasta olurlar ve streslerini çok daha etkin yönetebilirler.

Dengeli bir şekilde, çalışanların bedensel, zihinsel, sosyal ve ruhsal sağlıklarına verilen değer, şirket değerini hızla arttırıyor. Bu değerle birlikte şirketiniz, sadece bir iş yeri olmaktan çıkarak yaşam alanına dönüşüyor. Bu da çalışanların işlerine daha bağlı olmalarını ve birlikte daha başarılı olmalarını sağlıyor. Peki, bedensel sağlık ile iş performansı arasındaki bu güçlü bağlantıyı bilerek şirket içinde sağlığı teşvik etme konusunda nasıl adımlar atabiliriz?

Şirket değeri, adeta bir terazi gibidir. Terazinin bir kefesi, çalışan sağlığının önemine odaklanırken, diğer yanı ise genel şirket stratejilerini içerir.

Çalışan sağlığıyla bu iki önemli unsuru bir araya getiren stratejilere göz atalım:

Egzersiz İmkanları:

Şirket içinde spor salonları, egzersiz sınıfları, molaları veya alanları oluşturarak, çalışanlara düzenli fiziksel aktivite imkanları sunabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmeyi Teşvik:

Şirket içinde sağlıklı yiyecek seçeneklerini artırabilir, beslenme seminerleri düzenleyebilir ve çalışanlara kişiselleştirilmiş beslenme programları sağlayabilirsiniz.

Düzenli Sağlık Kontrolleri:

Çalışanlara rutin kan tahlillerinin yanında mevsimsel olarak vitamin-mineral kontrollerini ve vücut analiz ölçümlerini de içeren düzenli sağlık taramaları ve kontrol imkanları sunarak, erken teşhise ve sağlıklarını takip etmelerine destek olabilirsiniz.

Ayakta Çalışma İmkanları:

İş yerinde ayakta çalışma istasyonları veya yüksek masa seçenekleri sağlayarak, çalışanların uzun süreli oturmadan kaçınmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Ergonomik Mobilyalar:

Ergonomik masa, sandalye ve bilgisayar ekipmanları kullanarak, çalışanların postürlerini korumalarına ve işyerinde rahat bir ortamda çalışmalarına olanak tanıyabilirsiniz.

Sigara Bırakma Desteği:

Sigara bırakma programları düzenleyerek, çalışanları sigara içme alışkanlıklarını bırakmaya teşvik edebilir ve sağlıklı bir yaşamın önündeki engelleri azaltabilirsiniz.

 Stres Yönetimi Seminerleri:

Stresle başa çıkma teknikleri konusunda seminerler düzenleyerek, çalışanların duygusal ve zihinsel sağlıklarını güçlendirebilirsiniz.

Uzun Vadeli Sağlık Sigortaları:

Çalışanlara uzun vadeli sağlık sigortası imkanları sunarak, sağlık harcamalarını karşılamalarına ve önleyici sağlık hizmetlerinden yararlanmalarına destek olabilirsiniz.

Uzman Sağlık Danışmanlığı:

Sağlık konularında bireysel veya toplu seminerler şeklinde uzman danışmanlık hizmetleri sağlayarak, çalışanların bireysel sağlık hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Esnek Çalışma Düzenleri:

Esnek çalışma saatleri ve uzaktan çalışma imkanları, çalışanların iş-yaşam dengesini korumalarına yardımcı olarak genel sağlıklarını olumlu yönde etkileyebilir.

Çalışan sağlığı ve genel şirket stratejileri, şirket değerini artırmak adına birbirini tamamlayan unsurlardır. Sizce, bu dengesi sağlanmış teraziden en fazla nasıl değer elde edebiliriz? Sizce, şirketler çalışan sağlığını ne kadar önemsemelidir? Bu konuda deneyimlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşarak, sağlığa verilen değerin şirket değeri üzerindeki etkisini konuşalım!

Sizlerin değerli yorumlarını merakla bekliyorum!

Bireyden İşletmeye Longevity

Zehra Demir

Diyetisyen/Longevity

 

Blog'tan