Blog

Sağlık Turizminde Crm Kullanımı ve Öncelikli Tercih Edilen Ürünler

Saglik Turizminde Crm Kullanimi Ve oncelikli Tercih Edilen urunler-100

Sağlık turizminin her branşında satılan aslında bir ürün değil deneyim yolculuğudur.  Hastanın tedaviye ihtiyacını keşfetmesi ile başlayan bu süreç sağlığına kavuşup evine dönmesi ile son bulur.

Bu sürecin sadece insan kaynağı ile yönetilmesi oldukça zorlu bir yoldur ve eksiksiz yapılabilmesi de imkansıza yakındır. Teknolojinin bize bu konuda sunduğu en önemli imkan CRM yazılımlarıdır.

Sağlık turizminde de CRM’in önemi gün geçtikçe anlaşılmaktadır. Kullanım alanları da oluşan farkındalık ile birlikte artmaktadır. Başlıca kullanım alanlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Satış Fırsatlarını İzleme

Sağlık turizminde CRM en yaygın olarak potansiyel hastaları ve satış fırsatlarını izlemek amaçlı kullanılmaktadır. Çeşitli reklam mecralarından ilgi duyarak kurumlara başvuran hastaların verileri en hızlı şekilde satış ekiplerinin karşısına gelmekte ve iletişime geçilme sürecini de hızlandırmaktadır. Sonrasında başlayan satış sürecinin tüm adımları CRM üzerinden takip edilebilmekte ve raporlanabilmektedir.

Hasta İletişimi Yönetimi

CRM, hasta iletişimini düzenlemeyi ve kişiselleştirmeyi kolaylaştırır. E-posta, SMS, çağrı notları ve diğer iletişim türlerini kaydedebilir ve takip edebilir. Sağlık turizminde hastaların iknasında öncelikli konumuz size güvenmeleri gerektiğidir. Güven kazanmanın yolu da kişiye özel yaklaşımlar geliştirmek.

 Hasta Verilerini Toplama ve Saklama

CRM, hasta verilerini merkezi bir veri tabanında toplar. Bu veriler hasta iletişim bilgileri, satın alma geçmişi, tercihler, şikayetler ve diğer ilgili bilgileri içerebilir. Sağlık gibi önemli bir konuda karar süreçlerinin oldukça uzayabileceği düşünüldüğünde hasta verilerinin düzenli bir şekilde saklanabilmesi çok önemlidir.

Hasta Şikayetleri ve Destek Yönetimi

CRM, hasta şikayetlerini ve destek taleplerini kaydetmeyi ve yönetmeyi de kolaylaştırır. Bu, hızlı çözümler sunmayı ve hasta memnuniyetini artırmayı destekler. Sattığımız ürünün aslında deneyim yolculuğu olduğu düşünülürse her türlü şikayet ve ya destek talebine en hızlı çözümleri çıkartabilmek önemli bir fark yaratacaktır.

Veri Analizi ve Raporlama

 Ölçemediğimizi yönetemeyiz. CRM, işletmenin hasta verilerini analiz etme ve raporlama yapma yeteneği sunar. Bu sayede de hastanın deneyim yolculuğu içerisindeki her sürece performans kriterleri belirleyip ölçümünü yapabiliriz. Bu sayede yeni iş stratejilerini geliştirebilir ve sonuçları izleme şansını yakalarsınız.

Sağlık Turizminde hangi CRM yazılımları ön plana çıkmaktadır?

Türkiye’de sağlık turizminin hızla büyümesi ile birlikte tercih edilen belli başlı sağlık turizmi CRM yazılımları hakkında kısa bilgilendirmeleri aşağıda bulabilirsiniz.

PLANPORTS CRM

Türk yatırımcıların kurduğu ve sağlık sektörünün geneline hizmet eden bir yazılımdır.

METO CRM

Türk yatırımcıların kurduğu ve sadece sağlık turizmine odaklanmış bir yazılımdır.

DOKTOR 365

Türk yatırımcıların kurduğu ve sağlık sektörünün geneline hizmet eden bir yazılımdır.

WORKİOM

Türk yatırımcıların kurduğu ve tüm sektörlere hizmet eden bir yazılımdır.

BITRIX 24

Rusya merkezli olan yazılım firması tüm dünyada ve her sektörde hizmet vermektedir.

ZOHO

Hindistan merkezli olan yazılım firması tüm dünyada ve her sektörde hizmet vermektedir.

HUBSPOT

ABD merkezli olan yazılım firması tüm dünyada ve her sektörde hizmet vermektedir.

Yukarıda belirttiğimiz tüm yazılımların her biri kendine özel farklar ortaya koymaktadır.  İşletmenizin ihtiyaçlarına ve sektörüne bağlı olarak hangi yazılımın en uygun olduğunu belirlemek ve sürdürülebilir bir yolculuğa başlamak çok önemlidir.

İşte bu sebeple size bir sonraki blog yazımızda belirttiğimiz yazılımlar arasındaki farkları anlatacağız. Dileriz seçimlerinizin sürdürülebilir ve faydalı olmasına katkı sağlarız.

 

 

 

Blog'tan