Blog

Sağlık Turizminde Yaratıcılık

saglik turizminde yaraticilik1

Sağlık turizmine gönül verenler olarak, müşterinin ihtiyaç duyabileceği kişiselleştirilmiş deneyimi nasıl sunabileceğimizi bolca düşünmemiz gerekmektedir.

Bu doğrultuda bir sağlık turizmi firması, müşterilerine özel bir “sağlık deneyimi” sunabilir. Bu deneyim, hastanın sizi tercih ettiği aşamadan evine dönene kadar sunabileceğiniz birçok farklı hizmetleri içerebilir.

Bunun yanı sıra, müşterilerin zihnini ve ruhunu tedavi eden alternatif terapiler de sunulabilir. Bu tür yaratıcı yaklaşımlar, müşterilerin bir sonraki destinasyonlarını planlarken firmanın akılda kalmasına yardımcı olacaktır.

Dijital Pazarlama Stratejilerinde Yaratıcılık

Sağlık turizmi firmaları, dijital pazarlama stratejileriyle de yaratıcılıklarını sergileyebilirler. Sosyal medya kampanyaları, videolar ve interaktif içerikler, firmanın sunduğu hizmetleri hastalara daha cazip hale getirebilir. Örneğin, hastanın karar verdiği an ile sonrasındaki hayat kalitesinin artışına kadar yaşanan deneyim yolculuğunu kaydedebilirsiniz. Bu yolculuk hikâye haline getirilse ve diğer hastaların yolculuğu hissetmesi için paylaşılsa güzel olmaz mı?

Sağlık turizminde yaratıcılık, firmaların müşterilerini memnun etmelerine ve referans ile hasta kazanmalarına ciddi bir etkendir. Benzersiz bir sağlık deneyimi sunmak, firmanın diğerlerinden ayrılmasına ve müşterilerin zihninde kalmasına yardımcı olacaktır. Yaratıcı dijital pazarlama stratejileri hedef kitleye ulaşılması ve ilgilerini çekme hususunda büyük önem arz etmektedir.

Sağlık Hizmetlerinde Bütüncül Yaklaşım

Bir başka yaklaşım olarak, hastaların birçok farklı yerde sağlık hizmetleri almak zorunda kalmalarıdır. Bu sebeple zaman ve çaba harcamaları gerekmektedir. Bu zorluğu aşmak için, firma tıbbi bir “merkez” sunabilir. Tüm sağlık hizmetlerini tek bir yerde sunarak müşterilere zaman ve çaba tasarrufu sağlar. Bu merkezde, tıbbi tetkiklerini yaptırabilir, estetik ameliyatlarını gerçekleştirebilir, spa terapileri ve diğer sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Biliyoruz ki günümüzde tedavilerde bütüncül yaklaşıma olan talep göz ardı edilemeyecek kadar ön plandadır.

Mental Sağlığın ve Sosyal Yaşantının Olumlu Deneyime Katkısı  

Müşteriyi özel ve eşsiz hissettirmek oldukça önemlidir. Hastalara tüm sağlık hizmetlerinin yanı sıra, konaklama, yemek, eğlence gibi imkanların sunulması, hastanın tercihini etkileyecektir. Tıbbi tedavileri esnasında müşterinin mental sağlığının ve sosyal yaşantısının da ön planda tutulması gerekmektedir. Bu doğrultuda sergilenecek her türlü yaklaşım olumlu manada ayırıcı bir geri dönüş sağlayacaktır. Özetle; bu tür bir sağlık turizmi seyahati, müşterilerin tatil yaparken sağlıklı kalmalarına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda da özel bir deneyim sunarak firmanın rakiplerinden ayrılmasını sağlayacaktır.

Yeni Nesil Hizmetler ile Sağlık Turizminde Farklılaşma

Yaratıcı bir yaklaşımla, hastaların sağlık hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırılabilir ve daha hızlı sonuçlar elde etmeleri sağlanabilir. Hasta, acil bir durumda, geleneksel yöntemlerle doktora veya hastaneye ulaşmakta zorluk yaşayabilir. Sağlık turizmi firması, hasta ile iletişim kurabilecekleri ve durumlarını anlatabilecekleri bir mobil uygulama geliştirebilir.

Bu uygulama sayesinde hastalar, acil durumlarında hızlı bir şekilde bir doktor veya hastaneye ulaşabilirler. Uygulama, hastanın konumuna göre en yakın sağlık merkezlerini gösterir ve randevu oluşturmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, hastaların tıbbi kayıtlarını, laboratuvar sonuçlarını ve diğer önemli bilgileri uygulama üzerinden yönetebilmelerine olanak sağlar.

Medigo adlı firmayı incelemenizi öneririm. Medigo, hasta ve doktorları bir araya getiren bir online platformdur. Bu platform, hastaların dünya çapındaki tıbbi uzmanlardan randevu almalarını ve sağlık hizmetlerine kolayca erişmelerini sağlar. Aynı zamanda, hastaların konaklama, ulaşım ve diğer seyahat ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Kim bilir? Belki yakın zamanda Türkiye’de de bu tarz yatırımlar görürüz.

Yaratıcılık Hastaya Rakibinizden Daha Tatmin Edici Deneyimler Sunmaktır

Hastanızı güvende, keyifli ve tabii ki mutlu hissettirecek her türlü yaklaşım büyük bir fark yaratacaktır. Bu sayede hasta, sizden emin olacak ve ihtiyaç duyduğu takdirde tekrar size başvuracaklardır. Ek olarak çevrelerine de gönül rahatlığıyla önermelerinin yolunu açılacaktır.

Unutulmaması gereken en önemli konu yaptığımız işin adının ‘Sağlık Turizmi’ olduğudur. Sağlık tarafında mükemmel işler çıkartırken, turizm kısmında da kendimizi geliştirmeliyiz. Yaratıcılık özel kişilere mahsus bir yetkinlik değildir. Hastaya rakibinden daha tatmin edici deneyimler sunabilmek yeterlidir.

Kaynak:  www.medigo.com 

 

 

Blog'tan