Blog

Dünya’da Sağlık Turizmi

Dunya’da Saglik Turizmi

Sağlık turizmi, tıbbi tedavi veya prosedürler almak için insanların başka bir ülkeye seyahat etmesi sonucu gerçekleşmektedir.

Bu seyahatleri tetikleyen unsurlar maliyet tasarrufu, özel tedavilere erişim, daha kısa bekleme süreleri ve mahremiyet dahil olmak üzere birçok konular olabilmektedir. Özetle insanlar kendi ülkeleri dışında sağlık veya estetik beklenti ile arayış içerisindedir. Bu arayış hızla artmakta dolayısıyla da endüstri gün geçtikçe büyümektedir.

Sağlık turizmi yoluyla aranılan prosedür türleri, seçmeli kozmetik ameliyatlardan kalp cerrahisi, organ nakli ve kanser tedavisi gibi karmaşık tıbbi prosedürlere kadar değişebilmektedir.

Sektörün bazı parlayan yıldızları için Hindistan, Tayland ve Singapur dersek yanlış söylemiş olmayız. 2022 global turizm cirosundan;

Hindistan %9 – %10 aralığında,

Tayland %7 – %8 aralığında,

Singapur %3 – %4 aralığında pay almıştır.

Bu ülkeler Dünya pastasından pay almak için özellikle hasta ve müşteri deneyim yolculuklarına odaklanmışlardır. Bu yolculuk sürecinde yaratıcı yaklaşımlar geliştirerek Global Turizm Medikal Endeksinde yukarılara doğru düzenli olarak yükselmektedirler.

Hasta ve müşteri deneyim yolculuğu dememin sebebi çalışmaların kendi içinde 3 bölümde değerlendiriliyor olmasın kaynaklanmaktadır.

  • Sağlık sorunu yaşayanlar yani hasta statüsünde değerlendirilenler.
  • Sağlık sorunu yaşayan ama şimdilik bu sorunu ret edenler
  • Sağlıklı olanlar

Bahsi geçen ülkeler yukarıda belirttiğimiz 3 grup içinde deneyim yolculukları çalışmakta ve geleceğe hazırlanmaktadırlar.

Örneğin Tayland sağlıklı olanlar grubu için masaj, sağlıklı yaşama yönelik çeşitli egzersiz alternatifleri gibi konulara da birinci gruba yoğunlaştığı kadar yoğunlaşmaktadır.

Araştırmalarımız, bahsi geçen ülkelerin son dönemde gündemlerinde ‘Sağlıklı Yaşam Merkezlerinin’ olduğunu gösteriyor. Yakın zamanda yukarıda belirttiğimiz gruplara yeni ve potansiyel bir grup olarak ekleneceğini de söyleyebiliriz.

Sağlıklı yaşam merkezleri (Longevity Center), tipik olarak genel refahı iyileştirmeyi hedeflemektedir. Hizmet içeriğinde, yaşa bağlı hastalıkları önleme ve sağlıklı yaşam süresini uzatmak amaçlı programlar bulunmaktadır. Beslenme, egzersiz, stres yönetimi ve önleyici tıp dahil olmak üzere sağlığın çeşitli yönlerini ele almaktadır.  Bireysel ihtiyaçlara göre uyarlanmış özel tedaviler, terapiler ve tanılar sağlanmaktadır. Amaç, sağlığı ve canlılığı optimize etmek, yaşam kalitesini artırmak ve potansiyel olarak yaşlanma sürecini yavaşlatmaktır.

Bugün itibari ile gerçekleştirilen tıbbi prosedürler düşünülerek beklenen senelik gelir artışı %21 – %22 aralığında hesaplanmaktadır. Bu artışın önümüzdeki 4-5 sene boyunca devam edeceği ön görülmektedir.

Bu artışa sağlıklı yaşam merkezleri gibi yeni eklenecek alanlar dahil değildir. Muhtemel eklenecek yeni alanlar ile öngörülen büyüme oranı minimum %21 – %22 aralığında olacak %25 oranına gelmesi de sürpriz olmayacaktır.

Bahsi geçen büyüme oranları sağlık turizminde iddialı olan ülkeler için detaylı incelenmesi gereken bir orandır. Senelik büyüme oranlarının bu yüzdeler altında kalması halinde kendi içlerinde rekabet ettiklerini fark etmeleri gerekir. Bundan daha önemlisi ise rekabet edilen diğer Dünya ülkelerine kendi pastalarından pay vermiş olmalarıdır.

Oldukça büyük ve yakın gelecekte çok daha büyüyecek pastadan pay almanın yollarını iyi çalışmak gerekir.  Hali hazırdaki hasta ve müşterilere konsantre olunduğu kadar bugün resimde olmayan potansiyelleri keşfetmek önceliğe alınmalıdır. Potansiyelleri keşfeden ve inovasyona yatırım yapan ülkeler en kısa zamanda liderlik koltuğuna oturacaktır.

Blog'tan